TTÜ ehitab vana ühiselamu liginullenergia-hooneks
08. veebruar 2017

Eesti puitmajatootjad ja TTÜ teadlased astuvad koos suure sammu vanade betoonist kortermajade renoveerimises. TTÜ vana ühiselamu (Akadeemia tee 5A) saab uue ilme ja hingamise just tänu puidust valmistatud seinapaneelidele.

Pereühiselamu teaduslik rekonstrueerimine on ainulaadne nii Balti riikides kui ka Põhjamaades. Hoonest saab prototüüp samasuguste, kuni 50 aastat tagasi ehitatud Eesti kortermajade rekonstrueerimisel.

TTÜ ehitusfüüsika professor Targo Kalamehe sõnul on tegemist uue sammuga hoonete renoveerimise kvaliteedi ja kiiruse parandamisel: „Eesti puitmajatootjad on edukad uute hoonete Euroopasse ja maailma eksportimisel. Praeguse pilootobjekti käigus arendatakse välja Eesti puitmajatootjatele välja uus toode, millega saab maailma vallutada. Seinapaneelidesse paigaldatud ventilatsioonitorud vähendavad korteris nähtavate torude hulka ja säästavad ruumi.“

TTÜ ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor ning professor Jarek Kurnitski kinnitab, et projekti suurim väljakutse on tehases toodetud välisseinapaneelide kasutamine hoone renoveerimisel. „Selline uute hoonete puhul tavapärane lahendus viib töö objektilt tehasesse parandades läbi selle töö kvaliteeti ja efektiivsust. Tehnoloogia rakendamiseks Akadeemia 5A hoones tuli välja töötada moodulpaneelide kinnituslahendused, muuta paneelide konstruktsiooni ning integreerida nende sisse ventilatsioonitorustikud. Kui eesmärgid saavutatakse, siis välja töötatud uued lahendused võivad oluliselt muuta ehitusturgu,“ rõhutab professor Kurnitski.

Akadeemia tee 5A on Tehnikaülikooli 1986. aastal valminud pereühiselamu, mille rekonstrueerimine A klassi energiatõhusaks hooneks parandab TTÜ tudengite elutingimusi. Hoone valmib septembris 2017. 

Hoone rekonstrueerimisel osalevad aktiivselt Tehnikaülikooli ehitusteadlased, kes viivad läbi teadusuuringuid hoone rekonstrueerimise ajal ja analüüsivad selle välispiirete ehitusfüüsikalist toimivust ning hoone sisekliimat ja energiatõhusust pärast hoone valmimist.

Renoveerimise teeb unikaalseks tehases eelvalmistatud moodulpaneelid, millega soojustatakse hoone seinad ja katus. See tagab kõrge ehituskvaliteedi ning lühendab oluliselt ehitusprotsessi objektil. Rekonstrueerimise eesmärgiks on testida uute moodulpaneelide valmistamist ja toimivust, vähendada radikaalselt energiatarbimist, uuendada tehnosüsteeme ja siseviimistlust.

Moodulpaneelid on välja töötatud Horizon 2020 uurimisprojekti MoreConnect raames, kus osalevad 18 partnerit 7st Euroopa riigist. Eestis osalevad uurimus- ja arendustöös lisaks TTÜ-le veel Eesti Puitmajaliidu liige Matek AS ja REF Ehitustööd OÜ.

Renoveerimise peatöövõtja on OMA Ehitaja. Rekonstrueerimisprojekti koostaja on projekteerimisbüroo Sirkel & Mall OÜ.

Lisaks välisseintele paigaldatakse tehases valmistatud soojustatud elemendid ka katusele. Hoonel saab olema soojustagastusega ventilatsioon, päikesekollektorid sooja vee valmistamiseks, heitvee soojustagastus ning päikeseelektri süsteem, mis tagavad energiatõhususe liginulleenergia tasemel.

Hoone rekonstrueerimist toetab Euroopa Liit Horizon2020 meetme abil.

1986. aastal ehitatud Akadeemia tee 5A on viimane TTÜ linnaku üliõpilaskodu, mis on rekonstrueerimata.

Allikas: Tallinna Tehnikaülikool, Krõõt Nõges
http://www.ttu.ee/ttu-ehitab-vana-uhiselamu-liginullenergiahooneks

Otsid kodu?