Saematerjali hind maailmaturul kerkib
03. mai 2011

Suurenenud nõudlus saematerjali järele on kergitanud saematerjali hinda käesoleva aasta esimeses kvartalis USA-s, Jaapanis, Hiinas ja Euroopas, teatab Wood Resource Quarterly.

Mullu suurenes nõudlus okaspuidu saematerjali järele maailmaturul 18 protsendi võrra peale seda, kui see läbis 2009. aastal viimase 50 aasta suurema madalseisu. Nõudluse kasv on kergitanud hindasid Põhja-Ameerikas, Aasias ja Euroopas viimase kümne kuu kõrgeimale tasemele. 2011 aastal on seni näha nõudluse tõusutrendi jätkumist. Võrreldes käesoleva ja eelmise aasta esimese kvartali puidutarbimist, on näha enam kui 20 protsendilist kasvu.

Ei ole üllatav, et just Hiinal on olnud juhtroll nõudluse suurenemises. Riigi saeveskid pole kaugeltki mitte suutnud rahuldada suurenenud nõudlust ning selle tulemusena on Hiina märkimisväärselt järjest enam importinud saematerjali viimase viie aasta jooksul. 2006. aastal importis Hiina natuke üle 2 miljoni m3 jõudes 9,4 miljoni m3-ni 2010. aastal. Tõus impordis on jätkunud ka käesoleval aastal ületades eelmise aasta kahte esimest kuud 32 protsendiga.

Praktiliselt kõik suured saematerjalid turud Aasias, Euroopas ja Põhja-Ameerikas tundsid eelmisel aastal nõudluse kasvu. Selle tulemusena suurenesid tootmismahud ja kaubavahetus kogu maailmas. Maailma suurima importija, USA saematerjali import suurenes eelmisel aastal 7 protsendi võrra. Suuruselt kolmandat kohta hoidva Jaapani turu saematerjali import suurenes pea 15 protsenti. Euroopa laevatusmahud suurematesse saematerjali tarbivatesse riikidesse tõusid 10-35 protsenti.

Paranenud turuolukord on toonud kaasa kõrgemad saematerjali hinnad kogu maailmas. Kuigi hinnamuutused on olnud kõikuvad mõnedel turgudel, on siiski näha tõusvat trendi.

Alates 2009. aastast on nii Jaapanis kui Hiinas näha saematerjali  impordihindade kasvu enamike puuliikide puhul, eriti kõrgema kvaliteediga Vene männi impordil Jaapanisse ja madalama kvaliteediga Kanada tsuuga impordil Hiinasse.

Võib eeldada, et saematerjali hinnad tõusevad 2011. aastal mitmel põhjusel, sealhulgas arvestades Hiina turu nõudluse suurenemist, mõnevõrra suurenevad importi Jaapanisse, et ehitada maavärinajärgselt uusi hooneid ning jätkuvat arvestatavat kinnisvaraturu paranemist USA-s.

Algallikas: Wood Resource Quarterly
Allikas: EMPL

Otsid kodu?