President Ilvese Norra riigivisiidi raames täna toimuval äriseminaril räägitakse puitehituse tulevikust
03. september 2014

Eesti presidendi hr Toomas Hendrik Ilvese eestkostel toimuv Norra riigivisiit on esimene sellise tasemega Eesti-Norra äriüritus ja märk sellest, et Eestil on tõsine soov viia kahe riigi vahelised suhted uuele tasandile. Eesti-Norra äriseminari raames toimub täna, 3.septembril  Green Building ümarlaud energiasäästliku ehituse ja arhitektuuri teemal. 

Üle lahe on käinud tõsine koostöö juba aastaid. Eestlased, Euroopa suurimad puitmajade eksportöörid,  eksportisid eelmisel aastal maju 212 miljoni euro eest, ligi 40% sellest Norrasse. Võrreldes 2011. aastaga on puitmajade eksport Norra suunal 2013. aastaks kasvanud 29,8%-lt 39,3%-le, saavutades müügitulu mahu 79,9 miljonit eurot aastas.

„Areng ja arendus on tänasel päeval võtmesõnad,”  kommenteerib Green Building ümarlaua moderaator, Nordic Houses OÜ juhatuse esimees Argo Saul.

Eesti majatootja Matek AS tegevjuht ja Eesti Puitmajaliidu juhatuse esimees Sven Mats on veendunud, et kahel maal on, mida teineteisele pakkuda: “Meie majatootjate pikaajaline ekspordikogemus, kvaliteetne toode ning puitmaju hindav Norra turg annavad lootust viljakaks koostöös ka tulevikus.“

Tänasel päeval ei ekspordita Norra enam pelgalt suvilaid ja eramuid, vaid kerkivad ka ühiskondlikud hooned ja kortermajad,  mille ehitamine eeldab tugevat oskusteavet. „Oleme jõudnud ajajärku, kus valituks saamine ja pikaajaline edu eeldab mitte ainult head hinda vaid eelkõige kvaliteeti ja usaldusväärsust,“ ütleb Eesti puitmajaklastri juht Lauri Kivil. „Meie puitmajatootjad on suutnud seda Norra turul pakkuda ning seda on tänaseks märganud nii arendajad kui ka lõppklient,“ lisab Kivil. „Karminevad energiatarbimise nõuded ja Eesti firmade unikaalne oskusteave kortermajade valmistamisel lubavad eeldada, et norrakad võtavad meid tõsiselt.“

Viimastel kuudel on rohkelt kõneainet pakkunud maailma kõrgeima puitmaja ehitus. Eesti ettevõte Kodumaja ehitab koos Norra partneritega Bergenisse 14-korruselist korterelamut. Kodumaja Norra partner, arendaja BOB Eiendomsutvikling AS projektijuht Ole Herbrand Kleppe sõnul planeeriti ehitust alates 2007. aastast, Kodumajaga tehakse koostööd alates 2012.  „Meie kogemus Kodumajaga on väga positiivne,“ kommenteerib Ole Herbrand Kleppe. „Kodumaja on professionaalne, suurepäraste teadmistega ja kogemustega ettevõte. Nad tunnevad hästi norra seadusi ja regulatsioone, norra ilma ja ka kohalikku lõppklienti,“ lisab Kleppe.

Bergeni kortermaja kerkib sadamapiirkonda. „Moodulite Eestist transportimine üle mere on isegi mugavam kui lähemalt Norrast maismaad pidi,“ tunnistab Kleppe. Meri, mis kahte maad lahutab, ei ole kunagi olnud takistuseks äritegemisel.

Maailma kõrgeim puithoone, 14-kordne korterelamu Bergenis.

 

 

Otsid kodu?