Parimad käsitööpalkmajade meistrid kogunevad Hiiumaal
30. juuli 2020

Ülehomme, 1. augustil, selguvad Hiiumaal Suuremõisas Eesti parimad käsitööpalkmaja ehitajad – toimub juubelit tähistav palkmajameistrite kutsevõistlus ja Hiiu kultuuri tutvustava nädala lõpetamine.

Kümnendat korda toimuval käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlusel võtavad mõõtu nii oma ala professionaalid kui ka eriala omandavad õpilased. Parimat tehnikat ja kiirust peab näitama palkmaja ühe olulisima konstruktsiooni osa – nurgatapi ja vara – valmistamisel. Selle aasta meistrite väljaselgitamisel hindavad kohtunikud võistlejate kiirust, täpsust ning omandatud kogemuste ja oskuste rakendamist. Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus on ainuke omataoline üritus nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil, kus professionaalsed palkmajaehitajad oma oskusi teiste kolleegidega võrrelda saavad.

Kutsevõistlus 2019. Foto: Taavi Sepp

Võistluse üks korraldaja, Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil ütleb, et sellise avaliku võistluse korraldamine ja erinevate tehnikate tutvustamine laiemale publikule on oluline osa palkmajaehituse traditsioonide edasi andmisel ja nende säilimisel ning arendamisel. „Käsitööna valmistatud palkmaja on olnud ja jääb ka tulevikus üheks eelistatuimaks maakodu lahenduseks. On selge, et kvaliteetse ja õhutiheda käsitööpalkmaja tootmise juures on kõige olulisem hoonet valmistava meistri oskused. Kutsevõistluse korraldamisega oleme juba 10 aasta vältel aidanud käsitööpalkmajade ehituse töövõtteid ja meistrite oskusi hoida maailmatasemel.“ Kutsevõistlusel osalevatest ja eelkõige võitnud ettevõttest oma kodu tellimine on kvaliteeti nõudvale kliendile parim garantii meelepärase lõpptulemuse saamiseks, lisab Kivil.

Võistluse eesmärk on tutvustada palkmajaehitaja ametit ning väärtustada palkmajaehitust ja selle traditsiooni. Võistlusi varustab kvaliteetse palgiga juba kümnendat aastat järjest Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK). „Puit on ainus alternatiiv suure keskkonnajalajäljega ehitusmaterjalidele, mistõttu tunnustame palkmajade ehitamise oskuste elus hoidmist ja puidu väärindamist,“ põhjendas võistluse toetamist RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi.  

Kvaliteetne palkmaterjal on käsitööpalkmajade tootjatele äärmiselt oluline, kinnitab ka Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil. Tänased RMK männikud on Kivili hinnangul majandatud just selliselt, et neist varutav materjal sobib käsitööpalkmajade tootmiseks ideaalselt. Majatootja jaoks on võtmetähtsusega, et tarnitav männipalk oleks ühtlase kvaliteediga – piisava läbimõõdu ja pikkusega, ilma biokahjustuste ning märkimisväärsete kõverusteta. Targa metsamajandajana suudab RMK pakkuda palkmajatootjatele väga ühtlast ja stabiilset kvaliteeti, lisab Kivil. 

Ootame kõiki huvilisi üritusele kaasa elama! 

X Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus 1. augustil algusega kell 12.00 Hiiumaal, Suuremõisas

Palkmajaehitajate kutsevõistlus toimub Hiiumaal Hiiu kultuuri, saunasid ja sellega koos ka puitmajasektorit tutvustava nädala raames, kus tegevusi leiab võistlusest ja koolitustest kuni avatud saunade ja paadireisideni. 

Rohkem infot www.hiiukultuur.ee  

Kutsevõistlust toetavad:

Kutsevõistlust korraldavad Eesti Puitmajaliit ja -klaster koos Lõuna-Eesti palkmajatootjate ning Hiiumaa Ametikooliga.


www.estonia.ee

Palkmajaehitajate kutsevõistlust toetab Eesti puitmajade ekspordiklastri täistaotluse projekt Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) klastrite arendamise programmi raames, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.Otsid kodu?