Jaapani ja Eesti puitmajatootjate liidud sõlmisid ühise koostööleppe
27. november 2018

19.11.2018 Helsingis sõlmitud leping seab eesmärgi suurendada Eesti palkmajade eksporti Jaapanisse.

Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil ja Jaapani Palkmajatootjete Liidu esindaja Shinji Nakagawa. Foto: Eesti Puitmajaliit

Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil sõnab, et Jaapani palkmajaturul on ennast väga tugevalt kinnitanud eelkõige Soome ja Kanada tootjad, kuid arvestatav roll on ka meie palkmajatootjatel. „Jaapan on olnud Eesti puitmajasektori jaoks läbi aastate väga olulisel positsioonil, jäädes ekspordi mahtudelt keskmiselt meie kümnendaks sihtturuks.“ Sageli edestab Jaapan Eesti puitmajade sihtturuna näiteks Taanit, Šveitsi, Austriat, Itaaliat, Iirimaad või teisi Euroopa riike.  

Puitmajade eksport Jaapanisse on aastate lõikes olnud stabiilne, kuid selle taga on suhteliselt väikese arvu ettevõtete pikaajaline partnerlus. Jaapani palkmajasektorit iseloomustab eelkõige import, Eesti puitmajasektorit eksport. Kivili hinnangul on see ideaalne kombinatsioon eduka rahvusvahelise koostöö arendamiseks ning turumahtude kasvatamiseks. „Edukas äri on kombinatsioon tootest, hinnast, logistikast, järelteenindusest jpm,“ ütleb Kivil lisades, et kõigepealt on vajalik oma olemasolu üldse märgatavaks teha. „Kui tutvustasime Jaapani esindajatele Eesti puitmajasektorit, olid nad äärmiselt üllatunud, et oleme oma tootmismahtudelt ja kvaliteedilt Soomega võrdne, ekspordis aga kordades suuremad." Jaapanlaste selge sõnum oli, et äri arendamiseks peaks nii sektor kui riik  selliseid edulugusid turundama oluliselt tugevamalt. Kivil lisab, et liitude vaheline koostöö loob head võimalused selle valdkonna arendamiseks.  

Jaapani Palkmajatootjate Liidu jaoks oli koostöölepingu sõlmimise juures oluline, et Eesti Puitmajaliit on oma liikmeid võrdlemisi hoolikalt valiv organisatsioon. Kivil sõnab, et ettevõtte kuulumine Eesti Puitmajaliitu on Jaapani ettevõtetele garantiiks, et tegemist on usaldusväärse partneriga. Samuti on oluline, et oleme sektori informatsiooni koondaja ning oleme olnud valmis seda infot ka jagama. Praktilise koostöö näitena toob Kivil välja tänaste sisendhindade kasvust tingitud regiooni hinnakorrektuurid, mis on vajanud selgitusi. „Palkmajade omahinnast väga suure osa moodustab just palgi hind, mis on viimastel aastatel meie majanduspiirkonnas kasvanud rekordilise kiirusega. Ka analoogsetes olukordades vajavad meie palkmajatootjad kindlasti sektori katusorganisatsiooni tuge turusituatsiooni selgitamiseks. Koostöö kahe erialaliidu vahel annab võimaluse vahetada sellistes olukordades operatiivselt informatsiooni," lisab Kivil.
Otsid kodu?