Eesti Puitmajaliidu värkse toetav liige Thermory AS ostis Soome puidufirma
10. oktoober 2019

Eesti puidutööstus AS Thermory omandab enamusosaluse Jyväskyläs tegutsevas Soome puidufirmas Siparila. 

Suurtehingu järel küündib kontserni käive üle 100 miljoni euro aastas, oluliselt paraneb ka ühineva ettevõtte müügivõimekus. Tehingu hinda pooled ei avalikusta.

1997. aastal asutatud Thermory on oma valdkonnas – termotöödeldud puitmaterjalide valmistamises – kasvanud maailma suurimaks tegijaks. Termotöötlemine tähendab põhimõtteliselt seda, et erinevaks otstarbeks mõeldud lauajupid lükatakse suurde ahju, kus neid hapnikuvaeses keskkonnas "põletatakse". Põlema puit küll ei lähe (kui just õnnetust ei juhtu), vaid muutub hoopis keskkonnamõjudele, eriti niiskusele, märgatavalt vastupidavamaks.

Puidu säärane töötlemine on maailmas järjest populaarsemaks muutumas muu hulgas kliimamuutuste temaatika laialdasema kõlapinna tõttu. Nimelt ei ole termotöötlemise käigus vaja kasutada kemikaale, mis teeb sellise tootmise konkureerivatest lahendustest keskkonnasõbralikumaks.

"Meie protsessil on kõige väiksem jalajälg, kasutame ainult kuuma auru ja soojust. Vähendame puidu tihedust – osa sellest aurustatakse välja. Selliselt töödeldud puit tõmbab vähem niiskust sisse ja on seetõttu stabiilne. Ka bakteritel ja hallitusel on raskem sinna tungida," rääkis Thermory tegevjuht Johann Sulling. Thermory investeeris tehnoloogiasse varakult ja on suutnud seetõttu turul liidripositsiooni omandada.

Ettevõtte turundusjuht Andres Kangur märkis, et termopuit on ka lõppkasutajale mugavam. "Kui tavaliselt pead 10–15 aasta tagant uue terrassi ehitama ja puitu regulaarselt õlitama, mis on tülikas, siis meie materjal võib püsida hooldamata 20–25 aastat," rääkis ta. Välistingimustes muutub termopuit ajapikku hallikaks – kui see kliendi ilumeelt riivab, võib puitu siiski ka õlitada.

Termopuidu peamised konkurendid on Kanguri sõnul just kliimajälje tõttu vähem apetiitsemaks muutumas. Näiteks on USAs seni olnud väga populaarne troopiline kõvapuit, mis aga pärineb ohustatud vihmametsadest. Samuti on turul plastikust ja puidukiududest komposiitmaterjalid. "Üsna odav materjal, aga paljud kliendid ei taha plastikut," ütles Kangur.

Otsivad sünergiat

Johann Sullingu jutust selgus, et vahel on mõistlikum osta juba valmis äri kui püüda jalgratast leiutada. "Omandame Siparilas enamusosaluse. Põhjus on see, et oleme investeerinud kõvasti aega ja energiat laienemaks värvitud puidu ärisse. Võib öelda, et keskpärase eduga," möönis ta. Termiliselt töödeldud puidul püsib omakorda värv kauem peal, kuna see ei kipu nii kergesti pragunema.

Thermory on seni tootnud laudu peamiselt saunamaterjaliks ning ehitiste välisseinade, terrasside, põrandate jms ehitamiseks. 2003. aastal asutatud Siparila on aga keskendunud just pigem hoonete sisekujundusele ja värvitud puidule. Tehing peaks seega kõigi ootuste kohaselt olema win-win – Thermory laiendab oma tootevalikut, Sipralia aga saab tänu Thermory müügivõrgustikule ligipääsu suuremale turule. "Siparilal on pikaaegne kogemus nii Soome ja Skandinaavia turgudel tootmise, müügi kui ka arhitektidega koostöö alal," kiitis Sulling.

Thermory tegevjuht Johann Sulling   Foto: Andras Kralla

Thermoryle kuulub Soomes praegu termopuidu tootja Suomen Lämpöpuu ja tootmisüksus Teuvas. Nüüd saadakse juurde neli tootmisüksust ja 130 töötajat. Siparila jätkab tegevust Soomes oma senise brändi ja tegevusmudeli alusel, tööstuse praegune omanik Juha Sojakka asub aga tööle tegevjuhina.

Sojakka sõnul võimaldab ettevõtte tegevuse Thermory katuse alla liigutamine kasvada ja laieneda kiiremini välisturgudel. Ettevõte on omaniku sõnul pingutanud palju tootearenduse nimel, et pakkuda Põhjala kvaliteeti kogu maailmale. "Huvi Põhjamaade ja Skandinaavia puidu vastu pole kunagi olnud suurem kui praegu," rääkis ta. Siparila selle aasta üks mastaapsemaid projekte on Helsingi olümpiastaadioni puitfassaadi rekonstrueerimine.

Ühinemisjärgsed ambitsioonid on suured. "Meie tooted on piisavalt kallid, et neid saab üsna paljudele turgudele müüa. Suur osa meie ärist on Põhja-Ameerikas, kus meil on väga hea müügitiim. Müüme ka Jaapanisse, Indiasse üsna palju. Saame põhimõtteliselt müüa igale poole," sõnas Sulling.

Ehk on koostöö kohta võimalik leida Eesti moodulmajade tootjatega? "Teatud ühisosa on. Seni pole sellesse ärisse palju energiat pannud, aga meil on endal valmissaunade bränd. Moodulmajad võivad olla sellest samm edasi," märkis Sulling.

Kasv läbi ühinemiste

Thermory viimasest ühinemistehingust pole veel aastatki – mullu oktoobris liitus Thermory erakapitalifondile Livonia kuulunud saunatootjaga Ha Serv. "Kui nüüd on moesõna "lõplik kasusaaja", siis nüüd me oleme Rainiga jälle koos luurel lõplike kasusaajatena teiste hulgas. See on väga huvitav," tõdes toona ärimees Jüri Mõis, kommenteerides Rain Lõhmuse osalusega Ha Servi ja tema osalusega Thermory ühinemist. Thermory suurem omanik Mõisa kõrval oli ka ettevõtte asutaja ja visionäär Meelis Kajandu.

Mõis nentis siis, et talle on see juba üsna mitmes ühinemine ja ta on näinud, kuidas ühinemiste järel näitajad üles hüppavad – ebaõnnestunud näiteid on maailmas üldiselt väga vähe. "Minu maailmavaade on alati "Big is beautiful (suur on ilus – toim)". Mulle meeldivad alati igasugused ühinemised ja suured asjad, sest need on efektiivsemad," sõnas ta.

"Kui me saame egode teema maha, mis on Eesti puidutööstuse kõige suurem häda, mida me nüüd oleme saanud, siis peaks ju ees paistma päris ilus sillutatud asfalttee," leidis Mõis.

Thermory on Eestis 1997. aastal asutatud maailma juhtiv kemikaalivaba puidutöötlemisettevõte, mis toodab termotöötlemistehnoloogia abil täispuitpõrandaid ja -terrasse, voodrilaudu ja saunamaterjale. Ettevõtte tootmisüksused asuvad Eestis, Soomes, Valgevenes ning müügiosakonnad USAs. Ettevõttes on 550 töötajat ja 2019. aasta prognoositud käive ulatub 70 miljoni euroni, millest 90 protsenti moodustab eksport.

Themoryst 56,09 protsenti kuulub OÜ-le Roovlimae Holding ja 21,62 protsenti OÜ-le K-Invest. Esimese taga on omakorda erakapitalifond Livonia, Jüri Mõisa JMB Investeeringute OÜ ning väiksema partnerina AS LHV Varahaldus. K-Investi taga on aga Themory asutaja Meelis Kajandu.

Siparila on Soomes 2003. aastal asutatud juhtiv interjööri ja disainlahendustele suunatud puidutöötlemisettevõte. Ettevõttele kuulub Soomes neli tootmisüksust, kus töötab koos administratiivtöötajatega kokku 130 inimest. Siparila aastane käive ulatub 35 miljoni euroni, millest kolmandik tuleb ekspordist.

Allikas: Ehitusuudised 09.10.2019

Otsid kodu?