Arhitektuurivõistluse „21. sajandi kodu Lahemaal“ tulemused
16. oktoober 2012

Keskkonnaameti peadirektori käskkirja alusel kuulutas Keskkonnaamet koostöös Eesti Arhitektide Liiduga välja avatud arhitektuurse visioonivõistluse "21. sajandi kodu Lahemaal" võitjad. Konkursi raames tunnustas Eesti Puitmajaliit võistlustööd "Rehetuba."
Peapreemia vääriliseks tunnistati ideekavandid, mis võimaldavad arhetüüpses mõttes üldistamist ning sisaldavad samas analüüse ja ettepanekuid Lahemaa revitaliseerimiseks. Žürii otsustas välja anda neli võrdset peapreemiat ideekavanditele märgusõnadega: ADAPTSIOON, AKUPUNKTUUR, RANNA-NIIDU ja SIRMIK. Neid töid loodetakse käsitleda ka Lahemaa arhitektuuri tutvustavas 2013. aastal ilmuvas trükises.

Eripreemia kandidaadilt oodati suuremat julgust ja innovaatilisust nii kontseptuaalses kui arhitektuurses plaanis, et näidata nii tellijatele kui omavalitsustele ja keskkonnaametile võimalusi raamide avardamiseks. Kaks võrdset eripreemiat otsustati anda ideekavanditele märgusõnadega GREG ja POTJOMKIN.

EESTI PUITMAJALIIT - REHETUBA

REHETUBA - Eesti Puitmajaliit MTÜ otsustas omalt poolt ära märkida meie hinnangul parima ja funktsionaalsema puitarhitektuuri lahendusena võistlustöö „Rehetuba“. Võistlustöö „Rehetuba“ esindab meie hinnangul väga hästi traditsioonide ja uuenduste sümbioosi. Loodud lahendus sobib väga hästi keskkonda ning on samal ajal omanäoline ja uudne. Nn maja-majas kontseptsiooniga, kus rehielamu südameks on energiasäästlik moodul, on loodud funktsionaalne ja paindlik elukorralduse lahendus, mis võimaldab mugavalt ja säästlikult elada majas külmemal perioodil ning ühtlasi võtta vastu ja majutada külalisi soojematel aegadel.

Konkursi peaküsimuseks oli, kuidas rajada kaasaegset ja kvaliteetset arhitektuuri, hoides väärtuslikku külakeskkonda alles ja elujõulisena. Võistlusülesanne oli keeruline, kuna konkursi raames tuli pakkuda välja ühe konkreetses ajaloolises kontekstis asuva taluõue arhitektuurne lahendus ning samas visioneerida jätkusuutlikku elamismudelit selles külas.

Võistlus algas 3. mail ja lõppes 17. septembril. Võistluse preemiafond on 12 480 eurot, millest neli esimest preemiat a 2300 eurot ning kaks eripreemiat summas 1640 eurot. Võistluse korraldaja on Keskkonnaamet koostöös Eesti Arhitektide Liiduga. Rahastavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Eesti Kultuurkapital.

Tunnustusi võistlustöödele jagavasid partnerid Kuusalu vald, Vihula vald, Eesti Puitmajaliit, Eesti Paeliit, Muinsuskaitseamet, Eesti Vabaõhumuuseum, Säästva Renoveerimise Infokeskus, Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, Eesti Maaülikool.

Konkursi täpsem info SIIN.

Allikas: Keskkonnaamet

Otsid kodu?