Arhitektuuribüroo TEMPT ja Nordic Houses töötasid välja innovatiivsete tüüpmajade seeria
10. september 2013

2013 aasta kevadel algas kahe puitmajaliidu liikme – Nordic Houses KT ja Arhitektuuribüroo TEMPT vahel tihe koostöö ning sündis energiasäästlike ja moodsate lahendustega tüüpmajade seeria – Nordic Concept 2013. Ettevõtmine sai toetust ka EASi innovatsiooniosaku näol.

Töö tulemusena on välja töötatud tellija tootenimistusse elementmajade seeria, millega minnakse uutele turgudele Skandinaavias ning mujal Euroopas. Sihtrühmaks on moodsamat arhitektuuri ja innovaatilisi lahendusi otsivad kliendid, kes soovivad puitelementmaja. Hoonete konstruktsioonide valikul ning arhitektuursete vormiliste võtetega on saavutatud maksimaalselt energiatõhus, aga samas paindlik elementmaja lahendus, arvestades võimalikult erinevaid tulevase hoone asukohti ning kruntide võimalikke konfiguratsioone.

Tüüpmajade kollektsiooni autorid on arhitektid Armin Valter ja Mihkel Urmet. Tihe koostöö oli arhitektide ja Nordic Houses´e inseneride vahel, et saavutada arhitektuurselt kvaliteetsed, samas tootmise jaoks optimaalselt teostatavad lahendused.

Tüüpmajade arhitektuur lähtub oma vomilt ja nö. juurtelt traditsioonilisest viilkatusega maja arhetüübist, kuid väldib massiliselt levinud kataloogimajade identiteedituid lahendusi. Majade arhitektuur kasutab elemente ning lahendusi, mis lisavad majadele kaasaegsema ning uudsema välimuse, omades samal ajal kindlaid funktsioone hoone juures. Lihtsalt dekoreerimisega ei ole tegeletud, iga detail teenib kindlat eesmärki. Majade peamiseks omapärase identiteedi kujundajaks on ebatraditsioonilise kujuga  otsaseinte meeldejääv kujund.

Valikus on neli erinevat majatüüpi – ühekorruseline, kahekorruseline baasmudel, pikendatud kahekorruseline mudel ja kolmekorruseline katuseterrassiga eksklusiivmudel – need lahendavad enamike perekondade ruuminõuded. Ühekorruseline versioon on ideaalne suvilaks või väikeperele elamiseks. Kahekorruseline baasmudel on „tavaperekonnale“, kus traditsiooniliselt on esimene korrus olmeruumidele ning teine korrus magamistubadele. Kahekorruseline pikendatud variant on juba mugavust nõudvale kliendile, kes soovib ka suuremat pinda ning kabinetti. Kolmekorruseline mudel on eksklusiivne, katuseterrassiga ning suure, näiteks piljardiruumiks sobiva terrassi juurde kuuluva toaga kolmandal korrusel.

Kliendi soovide rahuldamiseks on ka valikus erinevad abihooned, mida saab komplekteerida vastavalt vajadustele. Hoonete juurdeehitusi on käsitletud „lisadena“ inspireerituna automüügi kontseptsioonist, kus peale tavatoote saab ka lisaks osta lisamugavusi pakkuvaid detaile ja/või mahte. Lisadena on valikus autovarjualune, varjualune, suurem tuulekoda, päikesevarjud, kuur ja garaaz – hiljem võib neile lisada ka sauna, kasvuhoone, katusealuse, suveköögi jne. Lisade paigutusega saab igakordselt kujundada täiesti omanäolise uue ruumi.

Baasmudeli ja abihoonete mõõtude välja töötamisel on arvestatud sellega, et maja oleks võimalikult kompaktne ning mahuks koos autovarjualuse ja kuuriga ka ruudu-kujulisele 600m² krundile, mis sageli on minimaalne moodustatav krunt. Ka minimaalsel krundil saab klient lubada omale privaatsust ning mõnusat lahendust.

Kompaktsus annab lisaks säästlikule ruumikasutusele ka energiakulu seisukohalt suure eelise. Energiaarvutuste juures kasutatakse hoone kompaktsusnäitajat, mis on välispiirete ja ruumide netopinna suhe. Antud tegur on viidud uute tüüpmajade juures võimalikult heaks. Tehtud on ka netoenergia arvutused kasutades Eesti kliimaandmeid ning võimalik on saada A klassi energiamärgisega hoone. Täpsemad energiaarvutused saab teha juba iga maja kohta eraldi, lähtuvalt asukohamaa kliimast ja regulatsioonidest ning orienteeritusest ilmakaarte suhtes.

Loodetavasti on algust tehtud uue trendiga, kus eesti puitamajatootjad saavad oma tootenimistusse lisaks ehitusele ja tehnilisele „know how“-le lisada ka kvaliteetse arhitektuuriga ning kaasaegseid lahendusi pakkuvaid tüüpmaju. Projektiga on lähemalt võimalik tutvuda TEMPT´i kodulehel - http://tempt.ee/topic.php?topic=2030
Otsid kodu?